GÖNÜL DUMAN (1951-2008) 

 

Gönül Duman 20 Kasım 1951 tarihinde Tire’de doğmuştur. Eğitimine Tire Cumhuriyet İlköğretim Okulunda başlamış ve daha ilkokul çağında sesinin güzelliği dikkat çekmiştir. 

 

3.sınıftayken okulun hazırladığı koro ile İz-mir radyosunda konsere katılmıştır, aynı konser-de solo konser vermiştir. Bu durum ailesinin de dikkatini çekmiştir. Ailesi onun müziğe olan ilgi-sine önem vererek ilkokulu bitirdikten sonra İzmir Devlet konservatuarına kaydını yaptır-Irganlı köyün-de kaldığı bir yılın sonunda, müziğe olan ilgisini daha da geliştirmek için İstanbul Kadıköy’deki konserva-tuarın şan bölümünden mezun olarak İstanbul Devlet Operasında meslek hayatına başlamıştır. Bütün tahsil hayatı boyunca Tiredeki ilkokul ve ortaokul dönemi hariç diğer okuduğu tüm okullarda giriş sınavlarını kazanarak girmiştir. 

 

Bundan sonra yıllarını operada geçirmiş ve bu zaman içerisinde sırasıyla; Venedik’te bir ge-ce, Bohem’deki mimi rolüyle kendini zirveye taşımıştır. Devlet tişmesine katkıda bulunmuştur.  

 

Ancak 23 Nisan 2008 tarihinde genç yaşta yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamamış ve aramızdan ayrılarak hayata veda etmiştir.