Nejat UYGUR  (1927-2013) 

 Nejat Uygur 10 Ağustos 1927’de Ki-lis’te subay bir baba ve öğretmen bir annenin üç çocuğundan ortancası ola-rak doğdu. 1938 yılında daha ilkokul öğ-rencisiyken tiyatroya başladı. Kilisli olan sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir. Baba-sının mesleği yüzünden tayinler sebebi-yle eğitimini Anadolu’nun çeşitli bölge-lerinde tamamlamıştır. Babasının görevi nedeniyle Nejat Uygur çocukluğunun iki yılını Tire’de geçirmiştir. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe’de okumuş ve bu -nemde tiyatroya müsamerelerle başla-mıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa’da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel bölü-müne girmiş fakat mezun olamamıştır. 

 

1949 yılında Nejat Uygur tiyatrosunu kurmuştur. Amatör ve profesyonel ola-rak 60 yıldan uzun süre tiyatro yapan Nejat Uygur’un 50 den fazla ödülü var. Ayrıca birkaç tane de filmde oynamıştır. 2 kez ABD, 4 kez Avrupa ve 35 yıla yakında Anadolu turnesi yapmıştır. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca kendisine Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. Ne-jat Uygur, 1950 yılında Necla Uygur ile evlenmiş ve Ahmet, Süheyl, Süha, Kemal ve Behzat Uygur adlarında 5 oğlu vardır. 

 

10 Eylül 2007 tarihinde beyin damar-larında oluşan bir tıkanıklık nedeniyle vücudunun sol tarafında kısmi felç oluş-muştur. Kaldırıldığı hastanede 18 Kasım 2013 tarihinde solunum yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetmiştir. 

 

 

Nejat Uygur; Tire’de geçirdiği yıllar boyunca Ramazan ayında iftar vakit-lerinde Toptepe’ye çıkıp iftar topunu patlatan topçuyu gizli gizli izlediğini, topun nasıl patladığını öğrendiğini, bir gün topçudan yirmi dakika önce Topte-pe’ye çıkıp iftar topunu patlattığını anı-larında anlatmıştır.